Automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów – jak prawidłowo z niej korzystać?

Kupując auto bardzo często zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i naszą wygodę podczas jazdy. Faktem jest, że koncerny samochodowe dbają o nasze zdrowie i życie zamieszczając mnóstwo gadżetów, dzięki którym nawet chwila nieuwagi nie będzie przyczyną wypadku. Równie ważna jest dla nas wspomniana wygoda, dlatego też coraz częściej decydujemy się na auta, w których zamontowana jest automatyczna skrzynia biegów.

To sprawia, że kupując kolejny samochód ani myślimy, by miał on inną skrzynie biegów. Często też nie potrafimy już z niej korzystać. Niestety choć wydawałoby się, że automatyczna skrzynia biegów jest prosta w obsłudze to tak naprawdę często poprzez nieodpowiednie nasze zachowanie skracamy jej żywotność.

Jak prawidłowo z niej korzystać

Warto wiedzieć jak prawidłowo z niej korzystać, ponieważ w razie problemów będziemy musieli wydać na naprawę sporo pieniędzy. Podstawa to przełączanie biegów. Choć wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego to jednak popełniamy dziecinne błędy. Zacznijmy od tego, że jazdę do tyłu (R) lub w przód (D) możemy włączyć tylko w sytuacji, kiedy to nasz pojazd stoi nieruchomo. Sami teraz z pewnością przypominamy sobie, że włączamy te biegi, kiedy samochód jeszcze jest w ruchu, nawet niewielkim. To błąd. Niezależnie od tego jaki rodzaj automatycznej skrzyni biegów posiadamy to takie zachowanie źle wpływa na jej normalne funkcjonowanie.

Kolejna sprawa to przełączanie na tryb neutralny (N). Korzystamy z niego bardzo często, kiedy to przełączamy go z trybu D do N. Najczęściej takie sytuacje pojawiają się, kiedy stoimy w korku. To kolejny poważny błąd. Kiedy zatem możemy użyć trybu neutralnego? Głównie, kiedy to chcemy wjechać na lawetę lub podczas przejścia między trybami przód i tył. Sam styl jazdy również wpływa na prawidłowe korzystanie z automatycznej skrzyni biegów. Jeśli jeździmy agresywnie podnosimy tym samym wysoki moment obrotowy, a to sprawia, że będziemy musieli szybciej pomyśleć o naprawie.

Regularny serwis

Kolejna sprawa to regularny serwis. Warto sprawdzić na kiedy wypada pierwsza wymiana oleju. Zazwyczaj jest to ok. 50 000 km. Następna może być już po przejechaniu 30 000 km lub kilku lat. Jest to jednak przykład. Stąd też polecamy sprawdzić jak wygląda to w Twoim przypadku. Będąc jeszcze w temacie wymiany oleju warto wybierać ten, który będzie spełniać wszystkie normy producenta naszej automatycznej skrzyni biegów. Jeśli jednak pokusimy się o coś tańszego musimy być świadomi tego, że niedługo znów odwiedzimy mechanika, by wymienić na lepszy jakościowy olej i dodatkowo filtr.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wielu z nas z pewnością słyszało o tym, by po uruchomieniu samochodu od razu nie rozpoczynać jazdy. Należy odczekać chociażby kilkanaście sekund. A wszystko po to, by olej rozprowadził się po skrzyni. Dzięki temu zadbamy o jego smarowanie. Podczas jazdy unikajmy gwałtownych manewrów, by nie utrzymywać auta na wysokich obrotach.

Polecamy: Czy opłaca się kupować opony używane?

Należy również wspomnieć o procesie holowania pojazdów w których jest zamontowana automatyczna skrzynia biegów. Niekiedy mogliśmy usłyszeć, że możemy holować taki samochód na krótki dystans. Jednak odradza się tego. Kiedy to nasze auto nie może jechać dalej najlepiej będzie zadzwonić po lawetę. I takie też rozwiązanie wybierajmy niezależnie od dystansu jakie miałoby pokonać auto podczas holowania.

Podsumowując, wiele automatycznych skrzyni biegów wykonanych jest na wysokim poziomie. Korzystając z powyższych rad i odpowiednio się do nich stosując nie będziemy musieli myśleć o naprawach. Wiele zależy od nas samych. Dlatego warto już od dzisiaj zadbać o prawidłowe nawyki aby nasza automatyczna skrzynia biegów właściwie eksploatowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *