czyszczenie skóry

Jak wygląda czyszczenie skóry samochodowej?

Skórzana tapicerka w ekskluzywnym samochodzie jest synonimem piękna oraz niezwykłej elegancji. Niezależnie od tego czy w naszym aucie mamy do czynienia z drogą skórą naturalną czy też z eko – skórą to musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Otóż odpowiednie czyszczenie skóry oraz jej konserwacja pozwolą nam na długo zachować piękne wnętrze samochodu.

Skórzane fotele nadają każdemu pojazdowi niezwykłego szyku i elegancji. Wśród kierowców nie brakuje fanów skórzanego wyposażenia, którzy nie wyobrażają sobie auta bez tak ekskluzywnej tapicerki. Skoro już zakupimy auto, któremu osobistego uroku dodaje skóra, wówczas musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio o nią zadbać. Czyszczenie skóry, pokrywającej znaczną część naszego samochodu to wieloetapowy i skomplikowany proces. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej wielu właścicieli samochodów zleca wykonanie tej czynności profesjonalnej firmie świadczącej usługi w tym zakresie.

Jakich preparatów używać do czyszczenia tapicerki skórzanej w samochodzie?

Dobór odpowiednich preparatów służących do efektywnego
czyszczenia powierzchni skórzanych jest niezwykle istotny. W
zależności od upodobań indywidualnego klienta wiele
profesjonalnych firm czyszczenia i konserwacji skórzanej tapicerki
dokonuje poprzez zastosowanie specjalnych mleczek, past oraz wosków.

Precyzyjnie dobrane środki odpowiednio pielęgnują skórę oraz nie uszkadzają jej powierzchni. Dzięki temu skóra nie pęka oraz nie wyciera się. Profesjonalne preparaty do czyszczenia w znacznym stopniu niwelują nieprzyjemne zapachy. Często pochodzące z dymu tytoniowego. Ponadto skutecznie impregnują one tapicerkę chroniąc ją przed przyszłymi uszkodzeniami, farbowaniem oraz przed niekorzystnymi promieniami słonecznymi.

Przy doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry należy zawsze wziąć pod uwagę rodzaj oraz strukturę czyszczonej powierzchni. Gdyż każde wnętrze samochodu wymaga indywidualnego podejścia.

Do czyszczenia skóry należy używać tylko i wyłącznie specjalnych szczotek z miękkim włosiem. Przeznaczonych do tapicerek skórzanych oraz szmatek wykonanych z miękkich włókien.

Polecamy: Automatyczna skrzynia biegów – jak prawidłowo z niej korzystać?

Co to jest perforacja i jak często czyścić tapicerkę skórzaną?

Zabieg perforacji skóry polega na przekłuciu wierzchniej warstwy skóry za pomocą dziurkowanej matrycy w regularnych odstępach. W obecnych czasach perforację bardzo często można spotkać w markach pojazdów producentów takich jak: Mercedes, Opel, Ford, Porsche oraz Volkswagen.

Warto poddać skóry samochodowe zabiegowi perforacji. W celu zachowania możliwości jej oddychania. Ponadto perforacja poprawia działanie ogrzewania oraz chłodzenia siedzeń.

Niemniej w wyniku procesu perforacji siedzenia są bardzo wrażliwe. Gdyż miejsca wokół otworów w skórze mają tendencję do brudzenia się. Dlatego też siedzenia takie trzeba czyścić przynajmniej raz na pół roku. W czasie czyszczenia i konserwacji takich powierzchni należy nanosić preparaty czyszczące bardzo oszczędnie, aby nie wypełnić nimi otworów lub ich nie zamoczyć. W przeciwnym razie płyn wnika wewnątrz fotela, co może spowodować napęcznienie brzegów lub zmoczenie pianki oraz wybijanie się jej na zewnątrz.

Jak często czyścić skórzaną tapicerkę?

Warto pamiętać o tym, że nowe skóry nie wymagają specjalnego natłuszczania. Gdyż są one wystarczająco natłuszczone przez garbarza, niemniej bardzo często występuje w nich problem ścierania się i farbowania odzieży. Dlatego też, zwłaszcza na fotelu kierowcy należy przeprowadzić czyszczenie skóry co 3 miesiące. Pozostałe elementy skórzane należy konserwować co 6 do 12 miesięcy. Natomiast, gdy fotele skórzane są starsze, wymagają one ponownego natłuszczenia, należy je pielęgnować w zależności od zniszczenia co 3 do 6 miesięcy odpowiednim mleczkiem z filtrami UV oraz specjalnymi garbnikami. Dzięki temu skóra staje się gładka oraz miękka, a przeciwutleniacze hamują jej rozkład.

Posiadając ekskluzywny samochód wyposażony w skórzaną tapicerkę warto o nią odpowiednio dbać. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad czyszczenia, wówczas to nie ma żadnego ryzyka związanego z jej uszkodzeniem. A skóra na długo pozostaje piękna oraz wygląda jak nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *