holowanie samochodu

Bezpieczne holowanie samochodu – na co zwrócić uwagę

Planowane problemy? O tym marzy chyba większość z nas. Niestety posiadając własne auto doskonale wiemy, że może ono nagle stanąć na środku ulicy i odmówić nam posłuszeństwa. Jeśli nie potrafimy znaleźć przyczyny należy zadbać o bezpieczne holowanie samochodu.

Najczęściej w takim przypadku prosimy rodzinę lub znajomych o pomoc. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie mamy takich możliwości, bo jesteśmy np. daleko od miejsca naszego zamieszkania to warto skierować się od razu do mechanika lub firm, które zajmują się tym profesjonalnie. W takim przypadku nie musimy się praktycznie o nic martwić. Natomiast jeśli pomagają nam znajomi to warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Zanim zaczniemy wymieniać rady jak w ogóle przeprowadzić taką akcję warto od razu wspomnieć o tym, by zawsze niezależnie od wszystkie mieć w aucie linkę holowniczą. Do tego możemy doliczyć także hak o ile istnieje możliwość jego wykręcenia. Przejdźmy do pomocnych rad, które pomogą nam zaholować nasze auto w bezpieczne miejsce.

Holowanie samochodu

Pierwsza kwestia, która bardzo często jest zapominana, to kto ma holować dane auto. Samochód holujący powinien być prowadzony przez osobę, która ma najwięcej doświadczenia. Niezwykle ważne jest także to jak będziemy się zachowywać już podczas jazdy. Ogólnie przyjęło się, że to kierowca siedzący w pierwszym aucie może obsługiwać pedał gazu. Natomiast w drugim aucie korzysta się jedynie z pedału hamulca. W innym przypadku może dojść do zderzenia. Poza tym warto w ogóle przed wejściem do aut porozumieć się w kwestii sygnałów. Niekiedy warto to ustalić, by nie doszło do żadnej kolizji.

Hol sztywny czy giętki

Ważne jest także to jakiego holu użyjemy. Wyróżniamy głównie hol sztywny i hol giętki. Pierwszy z nich stosujemy wtedy, kiedy jeden układ hamulcowy jest sprawny. W przypadku tego drugiego nasz pojazd musi mieć sprawne wszystkie hamulce. Samochód holujący musi mieć włączone światła mijania. Z kolei auto holowane jedzie bez świateł.

Nie zapominajmy o trójkącie ostrzegawczym. Istnieją takie sytuacje, w których holowanie samochodu jest niemożliwe. Tak bywa chociażby w przypadku, kiedy to nie działa układ kierowniczy lub układ hamulcowy. Wtedy to nie pozostaje nam nic innego jak od razu wezwać lawetę. Z resztą to samo dzieje się kiedy mamy pojazd z automatem lub też napędem 4×4. Wracając do holowania, jeśli faktycznie wybieramy ten sposób zanim ruszymy warto najpierw pomyśleć jaką drogą chcemy się udać. Najlepiej, gdyby była możliwie jak najmniej zatłoczona.

Polecamy: Holowanie auta – co warto wiedzieć

Podsumowanie

Jak zatem widać po powyższym tekście holowanie samochodu nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Warto pamiętać o tych kilku żelaznych zasadach, dzięki którym każdy z nas poradzi sobie z tym problemem. Pamiętajmy, że jeśli nas oczywiście na to stać możemy od razu dzwonić po lawetę. Nie zawsze mamy możliwość poproszenia najbliższych o pomoc. Jeśli jednak podejmujemy się tego wyzwania pamiętajmy, by utrzymywać możliwie tę sama prędkość. Starajmy się nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Dzięki temu spokojnie dojedziemy do docelowego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *