laweta

Pomoc drogowa – laweta

Każdy kierowca, który robi prawo jazdy i kupuje samochód, nie myśli oczywiście o tym, kiedy przytrafi mu się pierwsza stłuczka lub awaria samochodu. Czasem może to być coś zupełnie banalnego, co sprawi, że totalnie nie będziemy mogli ruszyć dalej. Bywają awarie, w których dalsza podróż jest bardzo ryzykowna i grozi spowodowaniem wypadku lub ciężkim uszkodzeniem auta. Czasami są takie stłuczki, które totalnie uniemożliwiają jakiekolwiek ponowne włączenie się do ruchu uszkodzonego auta. Nawet po to, by dojechać do warsztatu. Wtedy potrzebna jest nam laweta.

Skala stłuczek

Stłuczki mogą mieć różne rozmiary. Niektóre z nich sprawiają, że auto totalnie nie nadaje się do jeżdżenia. A zatem nie można go nawet wziąć na hol zostaje tylko laweta. Przeważnie jednak uszkodzenia auta są na tyle niewielkie, że wystarczy tylko holowanie samochodu oferowane przez pomoc drogową. Jak należy postępować, gdy przytrafi nam się kolizja lub stłuczka na środku ulicy? Przede wszystkim – nie wolno panikować. Jeśli ze wstępnego rozeznania wynika nam, że auto może ponownie udać się uruchomić, trzeba próbować samodzielnie włączyć je do ruchu. Czasami usterka w aucie jest na tyle niewielka, że nawet nie mając dużej wiedzy z zakresu mechaniki możemy szybko ją zdiagnozować i przywrócić autu sprawność.

Przeważnie jednak auto uszkodzone po stłuczce stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu, jeśli zostanie ponownie włączone do ruchu. Dlatego też pomoc drogowa powinna je dotransportować do warsztatu mechanicznego w bezpieczny sposób. Służy do tego laweta. Jest to sposób na transport uszkodzonego pojazdu na platformie bez udziału kierowcy siedzącego w przewożonym pojeździe. Dzięki temu nawet bardzo uszkodzone auta mogą swobodnie i bez większych problemów dotrzeć do celu.

Czasem konieczna jest laweta

Jeśli auto jest całkowicie niezdolne do jazdy, nawet na holu, wówczas konieczne będzie wezwanie lawety. W niektórych przypadkach ubezpieczenie obejmuje właśnie skorzystanie z usług pomocy drogowej nieodpłatnie – w ramach naszych składek. Dzięki temu oszczędzamy kilkaset złotych. Które normalnie musielibyśmy zapłacić za tę usługę. To między innymi jeden z powodów, dla których warto jest wybierać wyższe i droższe pakiety ubezpieczeń. Bo choć nikt z nas nie planuje mieć stłuczki czy skasować auta w wypadku. To nikt też nie może zagwarantować, że coś takiego się nie zdarzy. Zawsze w takich sytuacjach lepiej być takim pesymistą. Nawet nieco na wyrost. Dzięki temu jesteśmy w stanie ubezpieczyć się nawet od najbardziej nierealnych opcji. I mieć pewność, że w krytycznej sytuacji grunt nie zacznie nam się palić pod nogami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *