opony

Jak przechowywać opony?

W sytuacji gdy samochód nie został wyposażony w opony całoroczne, sezonowa wymiana ogumienia to konieczność. Po zmianie opon na zimowe lub letnie dotychczas użytkowane opony należy właściwie przechować.

W ostatnich czasach łatwo zauważyć, że kierowcy, którzy bagatelizują obowiązek sezonowej wymiany opon, należą do mniejszości. Jest to bardzo istotna kwestia bowiem ważne jest bezpieczeństwo zarówno kierowcy oraz ewentualnych pasażerów, a także wszystkich użytkowników dróg.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon?

Gdy koło jest zamontowane w samochodzie, wówczas nie łatwo określić kondycję opony. Natomiast po jego zdjęciu, zdecydowanie prościej można określić wysokość bieżnika i równomierność jego zużycia. Kolejna istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest data produkcji. Jeżeli opona ma więcej niż 10 lat, nie ma sensu ryzykować i zostawiać jej na kolejny sezon. Uwagę należy także zwrócić na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i ubytki bieżnika.

Jakie warunki są odpowiednie do przechowywania opon?

Po dokonaniu oceny przydatności używanych dotychczas opon, warto zastanowić się nad miejscem przechowania. Można rozważyć pozostawienie całego kompletu w zakładzie, który oferuje usługę wymiany i ewentualnego przechowania. Nie wystarczy opon trzymać w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Każda opona wymaga właściwych warunków przechowywania i odpowiedniej troski. Istotne jest aby z bieżnika opon usunąć wszelkie drobne kamyki. Jeśli o tym zapomnimy, może pojawić się problem z wyważeniem koła. Ponadto opony należy dokładnie umyć i osuszyć. Warto to tego celu wykorzystać specjalny środek konserwujący gumę. Warto mieć na uwadze, że wilgoć i niskie temperatury to czynniki, które przyspieszają degradację gumy.

Istotne wskazówki w kwestii przechowywania opon

Najbardziej odpowiednim miejscem do przechowywania będzie suche pomieszczenie, w którym wilgotność powietrza nie przekracza 70 procent. Ponadto bardzo ważne jest aby w pomieszczeniu takim nie było urządzenia generującego znaczne ilości ciepła. Warto także zapamiętać, iż wszelkie agresywne chemikalia nie wpływają korzystnie na wyroby z gumy.

Przechowywane opony najlepiej ustawić w pozycji pionowej i co najmniej raz w miesiącu każdą obrócić o 90 stopni. Ustawianie takie zapobiega odkształceniom. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby całe koła przechowywać na stosie, układając jedno na drugim. Wskazane jest aby zmniejszyć ciśnienie do takiej wielkości, by cały ciężar opierał się na felgach.

Do przechowywania kół można wykorzystać różnego rodzaju stojaki pionowe czy montowane do ściany lub sufitu. Jednak przechowując same opony bez felg, w żadnym wypadku nie należy ich wieszać na hakach. W ten sposób mogą bowiem powstać odkształcenia, które uniemożliwią ich dalsze użytkowanie.

Wbrew pozorom przechowywanie opon to niezwykle istotna a zarazem nie łatwa sprawa. Jak można zauważyć w wyniku niewłaściwego przechowywania szybko można zniszczyć opony i narazić domowy budżet na zbędne koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *