samochód elektryczny

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Samochód elektryczny to temat który jest ostatnio bardzo często poruszany w mediach. Rządy wielu krajów podejmują specjalne działania aby zachęcić swoich obywateli do kupowania aut na prąd. Występują jednak pewne bariery rozwoju tego rynku. Główną i najważniejszą jest wysoka cena samochodów na prąd oraz wysoka cena baterii, która niekiedy stanowi nawet połowę całkowitych kosztów.

Samochód elektryczny to przyszłość

Kolejna bariera to infrastruktura. W Polsce mamy stanowczo za mało stacji ładowania a w szczególności stacji ładowania szybkiego. Stacje są znacznie oddalone od siebie. Eksperci do spraw motoryzacji podkreślają, że Polacy dużo chętniej kupowaliby samochody na prąd, gdyby rząd zrezygnował z pobierania podatku VAT przy zakupie.

W naszym kraju istnieje także bariera psychologiczna. My Polacy podchodzimy sceptycznie do tego czego nie znamy. Typowy Polak obawia się przede wszystkich kosztów eksploatacyjnych o których nie zawsze mówi się wprost. Nie wiadomo na przykład co jaki czas trzeba będzie wymieniać baterię w samochodzie i ile to będzie tak naprawdę kosztować. Choć mówi się, że na świecie za 10 lat będą sprzedawane prawie wyłącznie samochody elektryczne to należy się spodziewać, że w Polsce proces ten będzie postępował nieco wolniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *