opony używane

Czy opłaca się kupować opony używane?

Wiele głównie młodych osób uważa, że wydatki na samochód rozpoczynają się i kończą na zakupie auta. Niestety, wie o tym każdy kierowca to nie prawda. Pozostaje nam jeszcze utrzymanie pojazdu. A jeśli kupujemy używany model to musimy być świadomi tego, że prędzej czy później będziemy musieli w niego zainwestować. Choć ważne jest dla nas to jak wygląda nasze auto na zewnątrz to należy także dbać o własne bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednym z najczęściej pomijanych przez kierowców kwestii jest stan opon.

Zauważmy, że mają one bardzo duży wpływ na jakość jazdy. Zwłaszcza przy złych warunkach jazdy, jeśli podłoże jest mokre czy też zalodzone stan w jakim są opony naszego auta ma niezwykle duży wpływ na to czy dojedziemy cali i zdrowi do domu. Niestety najczęściej zupełnie zapominamy o sprawdzaniu stanu opon. Wydaje się nam, że są one wieczne, a tak nie jest. Co więcej. Dowiadując się, że czas je wymienić, decydujemy się na opony używane i to w jak najniższej cenie. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie?

Na co zwracać uwagę wybierając opony?

To co nas przekonuje do takiego wyboru to oczywiście fakt, że opony używane są wiele tańsze niż nowe. Czyli koszta. Często właściciel samochodu szybciej zgodzi się na opony używane aniżeli na kupno nowego kompletu. Bo taniej. Możemy wtedy liczyć na kilkukrotnie mniejszy rachunek. Ale przecież nie sama cena się liczy. Opona styka się z podłożem i ma duże znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Uwagę należy zwrócić na wiek opony. Ważne jest, by nie miała ona więcej niżeli 6 lat. Doskonale zdajemy sobie przecież sprawę, że za każdym razem, kiedy korzystamy z samochodu opony się zużywają. Jeśli jednak planujemy korzystać z takiej opony dłużej to warto już wybierać takie, które nie przekraczają 4 lat.

Polecamy: Jak przechowywać opony?

Prócz sprawdzenia wieku i bieżnika, który sprawdzamy zawsze warto zwrócić uwagę na ogólny stan opon. Te, które posiadają już kilka dobrych lat mogą mieć wiele wybrzuszeń. Pewnym jest to, aby nigdy nie decydować się na takie egzemplarze, które po bokach są mocno starte. Poza tym trzeba brać pod uwagę i sprawdzić, czy w oponę mógł wejść gwóźdź czy też kamień. O ile wszystko później zostało profesjonalnie usunięte nie mamy się o co obawiać.

Czy warto więc decydować się na opony używane?

Ile może wytrzymać nam taka opona? Z tym bywa różnie. Wiele zależy od naszego stylu jazdy. Największą zaletą, która powoduje, że jednak kusimy się na zakup opony używanej to cena. Poza tym nie ma co ukrywać, że mamy tu do czynienia z używaną oponą. Absolutnie zupełnie nie przekreślamy tego pomysłu. Należy być jednak bardzo ostrożnym. Cena nie może być dla nas jedynym priorytetem. Tym bardziej, że w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *